Under hösten kommer vi åter att kunna erbjuda SJ:s 80-talare som etsade ombyggnadssatser och då med ett antal nya vagnstyper.

Det blir en ny, begränsad serie under hösten där det går att förboka modeller fram till den 5:e oktober med planerad leverans under nov/dec.
Ombyggnadssatserna behöver kompletteras med en "donatorvagn", Rocos Eurofima-vagn. Den ingår inte i satsen men går att köpa t.ex på eBay.
Förutom de tidigare sittvagnarna A7/B7 och BF kommer karosser till fler varianter av vagnstypen:
⁃ Restaurangvagn R4
⁃ Bistrovagn RB11
⁃ Sovvagn WL4
⁃ Liggvagn BC4
⁃ Sittvagn A11 och B11 (Blue-X)

I satserna ingår ett etsark med detaljer till:
⁃ Kaross för respektive vagnstyp
⁃ Räcken och fotsteg
⁃ Generella takdetaljer
⁃ Länk till byggbeskrivning
Från donatorvagnen återanvänder man underrede, boggier, koppel, inredning, gummivulster och tak
Satsen bör också kompletteras med dekalark för lämplig färgsättning
För närvarande finns det dekaler till Brun, Blå/röd och svart färgsättning
Vi kommer att komplettera dessa med blå/grå och Blue-X varianter om allt går som planerat.
Vi hoppas också att som extra tillbehör kunna erbjuda 3D-printade tak med någorlunda korrekta takdetaljer som kan ersätta Roco-taket och de generella takdetaljerna på etsarket.
De nya modellerna har tagits fram i samarbete med Kenneth Arnerstedt.
Mer information om modellerna och om hur du bokar finns på Frykmodells hemsida I arbetet med de kompletta byggsatser till 80-talarna som vi samtidigt hoppats kunna erbjuda har vi stött på hinder där de i övrigt fina och väl detaljerade modellerna ännu inte håller måttet vad gäller rullegenskaper.
Detta gör att vi får skjuta på lanseringen av dessa modeller.